Hasta Karyolası Kullanımı

Hasta Karyolası Kullanımı

Hasta Karyolası Kullanımı

Günümüzde birçok kişinin hayatını yatarak geçirmek zorunda kalmasından ötürü hastane konforunu ve rahatlığını sağlamak amacıyla hastane tipi yatakları aynı zamanda ev içinde de kullanılması hastanın rahatlığı açısından oldukça önemlidir. Hasta karyolası kullanımı için yatağı temin etmeden önceden bilmeniz gereken önemli noktalar vardır.

Hastalardan çok hasta yakınlarını ilgilendirdiğini düşündüğümüz hasta karyolası kullanımı için yapmış olduğumuz incelemeler neticesinde sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Hasta yatağı almaya karar vermenizle birlikte aynı zamanda hastanın güvenliğini de düşünmek zorunda olursunuz. Verimli bir şekilde kullanabileceğiniz bir hasta yatağı seçmeniz oldukça önemlidir. Evinizde bulunan yataklardan daha işlevsel ve yapısal yönde farklılık gösteren ev tipi hasta yatakları öncelikle hem hastanın güvenliğini hem de karyola verimliliğini arttırmalıdır.

Piyasada birçok çeşit hasta yatağı bulunmaktadır. Hasta karyolaları ev tipi yataklara göre daha dinamik bir yapıya sahip olması yanında hasta konforu için birçok farklı pozisyonda hareket ettirebileceğiniz bir yatak özelliği taşımaktadır. Aynı zamanda hastanın güvenliği baz alınarak hasta yatağının her iki tarafında da hastanın düşmesini önlemek amacıyla koyulmuş olan iki adet korkuluk bulunur. Eğer hastanın serum, ilaç gibi maddeleri alması gerekiyorsa bunun içinde bir askılık bulunmaktadır. Tüm ekipmanlarının oldukça rahat sökülüp takılabiliyor olması da hasta yakını açısından oldukça önemlidir.

Hasta karyolası kullanımı açısından birçok özelliği sahip olmasına önem gösterilmesinin yanında aynı zamanda basit ve pratik bir kullanım imkanına yer vermiş olmasına dikkat etmek gerekir. Hasta karyolalarının hasta yakını tarafından yapılacak olan bakım ve temizliği de aynı zamanda hem hastanın sağlığı açısından hem de hasta yatağının ömrünün uzun olmasını sağlaması açısından oldukça önemlidir.

Hasta karyolası kullanımı sadece hasta ve hasta yakınlarının dikkat etmesi gereken bir durum değildir. Aynı zamanda hasta ziyaretinde bulunan kişilerinde hasta yatağının kenarında bulunan korkuluklara oturması, baskı uygulaması gibi hareketlerde bulunmasından ötürü karyolaların korkuluk kısımları gevşeyebilir, yerinden çıkabilir hatta kırılabilir. Bu olumsuz durumun önlenebilmesi adına uyarı stickerları yapıştırılabilir ya da sözlü uyarıda bulunarak hasta ziyaretinde bulunan kişilerden bu konuda hassas davranmalarını isteyebilirsiniz.

Almak istediğiniz hasta karyolasının taşıma kapasitesine de dikkat etmeniz gerekir. Her hasta karyolasının belirli bir taşıma kapasitesi vardır. Hastanızın ağırlığına göre bu seçime oldukça dikkat etmelisiniz. Alacağınız hasta karyolasının taşıma kapasitesinden çok daha ağır bir hastanın yatağa taşınması durumunda hareketli olan mekanik kısmı düzgün ve doğru bir şekilde çalışmayabilir hatta zaman içerisinde motor aksamının bozulmasına ve kırılmasına neden olabilir. Bu durumda hastanızı başka bir yere taşımanın hem zorluğunu çekersiniz hem de hasta karyolasına ait olan motorun değişmesi ve yapılması için ayrıca bir masraf ödemek zorunda kalırsınız.

Satılan tüm hasta karyolalarında uzaktan hareket ettirebileceğiniz el kumandaları vardır. Bu kumanda sayesinde yatağın hem yüksekliğini hem konumu hem de baş ve sırt kısmını hastanın rahat edeceğini pozisyonda ayarlayabilirsiniz. Her teknolojik cihazda olduğu gibi zamanla bozulabilme durumu söz konusu olabilir. Bu yüzden hasta karyolası kullanımı konusunda el kumandasının kullanımı oldukça önemli bir yer alıyor. Mekanik olan bir sisteme sahip hasta karyolalarının el kumandalarının sürekli olarak oynanmaması aynı zamanda eğer evin içinde yaşayan bir çocuk varsa bunu bir oyuncağa çevirmemesi adına çocuktan uzak tutulması ve gerekmedikçe boş yere tuşlarını basarak hem hastaya rahatsızlık vermemeli hem de teknolojik olan bu cihazın zamanla gevşeyip bozulmasına engel olabilirsiniz.

Hasta karyolası kullanımı konusunda ürününüzü getiren ve kurulumunu yapan ekip tarafından sizlere çok detaylı bilgilendirmeler yapılmaktadır. Hastanızın o an yapacağı harekete göre yani yemek yiyecek ise ona uygun pozisyona, uyumak istiyorsa uyuma pozisyonuna göre el kumandası ile mekanik sistemi harekete geçirebilir bu sayede hastanızın daha rahat ve konforlu bir şekilde ihtiyaçlarını görmesine imkan vermiş olursunuz. Hasta karyolalarının hemen hemen hepsinin etrafı ıslak bir bez yardımı ile kolayca silinebilir fakat yine de hasta yatağını satın almadan önce bu konuya dikkat etmelisiniz. Unutmayın ki hastaların en çok ev içinde mikrop kaptıkları uzmanlar tarafından açıklandı. Bu yüzden aynı zamanda evin hijyeni ile birlikte hastanın yatmış olduğu karyolalarında temizliğine özen göstermelisiniz. Gerekli olan tüm bakımlarının zamanında ve doğru ellerde yapılacak olması da oldukça hassas bir konudur.

 

https://www.marmaramedikal.com/hasta-karyolasi-kullanimi

Bu gönderiyi paylaş

Telefon ile Sipariş