HASTA YATAĞI NEDİR?

HASTA YATAĞI NEDİR?

HASTA YATAĞI NEDİR?

Hasta yatağı, hasta bireylerin rahatsızlıkları dolayısıyla kullandıkları bir yatak türüdür. Yüksekliği ayarlanabilen bir yatak çeşididir. Hasta yatakları uzun zamandır hayatımızın birer parçasıdır. Hastanelerin ilk açıldığı yıllardan bu yana varlıklarını sürdürmektedirler. Hasta yatağının isminden de anlayabileceğimiz gibi bu yataklar yatağa bağımlı hastaların ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır. Bu hasta yataklarının amacı hastanın rahat bir şekilde uyuyup dinlenebilmesi, hastanın kendini iyi hissetmesi ve hastanın tedavisinin hızlı şekilde son bulmasını sağlamaktır. Bilindiği üzere uzun süre yatağa bağımlı olan hastaların geçirdikleri rahatsızlıklar mevcuttur. Hasta yatağının tam olarak amacı ise bu rahatsızlıkları önlemektir.

Hasta yatağının fiziksel özelliklerinden bahsedecek olursak. Hasta yatakları, günlük yaşamımızda kullandığımız yataklardan farklıdır. Hasta yatakları hastanın rahat bir şekilde yatabilmesini sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Örneğin; hasta yataklarında hastanın düşmesini önleyecek korkuluklar, ayarlanabilir başlık ve her yere gidebilmesini sağlamak için tekerlekleri mevcuttur. Ayrıca hasta yatakları sadece hastanelerde kullanılmamaktadır. Ev içerisinde de kullanılabilmektedir. Eğer evdeki bir yakınınız yatağa bağımlıysa hasta yatağı kullanmanızda fayda var.

HASTA YATAĞI ÇEŞİTLERİ

Hasta yatağı türleri dörde ayrılmaktadır. Ancak bunlar kendi içlerinde de ayrılınca çok fazla çeşitte hasta yatağı ortaya çıkmaktadır.

1)MANUEL HASTA YATAĞI

İsminden de anlayabileceğimiz gibi bu yatak türü el hareketi ile çalışmaktadır. Manuel özellikte olan bu yatakları rulmanlar sayesinde baş ve ayak yatak kısmını hareket ettirebiliriz. Teknik olarak sadece insan gücüyle çalışmaktadırlar. Manuel hasta karyolası; trendelenburg, tek taraflı ve iki hareketli olmak üzere üç çeşittir.

2)ELEKTRİKLİ HASTA YATAĞI

Elektrikli hasta yatağı ise kumanda ile hareket eden manuel olmayan yataklardır. Elektrik ile çalışırlar. Kumanda ile çalışan bu yataklar hastaların yataklarından kalkmayarak kendi başlarına yatak yüksekliğini ve diğer ayarları yapmalarına yardımcı olmaktadır. Bu hasta yataklarında korkuluklar da hastaların düşmesini engellemek için mevcut bulunmaktadır. Yatak başlıkları ahşaptan yapılarak hastanın rahatı önemsenmiştir. Bu yataklarda özel anti bakteriyel boyalar kullanılarak yatağın uzun ömürlü olması sağlanmıştır. Ayrıca elektrikli hasta yataklarının tekerleklerinde özel fren sistemi bulunmaktadır. Bu sistemle 360 derece dönen tekerlekler hastanın düşmesini engelleyerek önlem alır.

HASTA YATAKLARININ TAŞIMASI GEREKTİĞİ ÖZELLİKLER

Normal yataklara göre daha çok özelliğe sahip olan yataklar yatağa bağımlı hastalar için çok işlevseldir. Basit ve rahat bir kullanımı vardır. Uzun süre bu yatakta yatacak olan hastaya konforlu bir hasta yatağı alınması şarttır. Bu yatağa uzun süre bağımlı olacak hastanın vücudunda oluşacak yaraları önlemek adına bu çok önemlidir. Ayrıca hastanın tüm hareketleri rahatça yapabileceği hasta yatakları hasta açısından daha yararlı olmaktadır. Hasta yatağının hastanın ulaşabileceği yükseklikte olması da önemli bir özelliktir. Ayrıca hastalık türüne göre yatak seçimi yapılmalıdır.

Hasta yatakları hastanın düşmemesi için korkuluklara sahip olmalıdır. Bu sayede hastanın yaralanması ve yastık, yorgan gibi eşyaların yere düşmesi önlenir. Hastayı bir yataktan diğer yatağa taşımak zor olabilmektedir. Ancak hasta yataklarının yüksekliğinin ayarlanabilmesi bu zorluğu gidermektedir. Gün boyu yatmak hasta için sıkıcı olabilir. Baş kısmı ve ayakucu yüksekliği ayarlanabilen yataklar hastanın istediği pozisyonda durabilmesini sağlar. Hastaların bu yataklarda uzun süre yatacağını farz edersek yatağın ortopedik olması önemlidir. Bu şekilde birçok rahatsızlık ve sırt ağrıları önlenmiş olur. Günümüzde hasta yatakları genellikle elektrik ile çalışmaktadır. Bu nedenle yatağının elektrik motorunun da iyi çalışması gerekir.

Sonuç olarak hasta yatakları günümüzde hastaların sağlığı, konforu ve güvenliği için büyük yarar sağlamaktadır. Gelişen teknolojiyle birlikte hasta yataklarının özellikleri de artmaktadır.

 

https://www.marmaramedikal.com/

Bu gönderiyi paylaş

Telefon ile Sipariş